Ročník 2023
Podujatie o postavení
žien nielen v IT

11. mája 2023 od 13:00

Jedinečná akcia

S inšpiratívnymi ženami a šikovnými líderkami sa budeme rozprávať o tom, čo všetko treba na dosiahnutie úspechu v mužskom svete. Čo môžu pre férovosť príležitostí pre všetkých robiť samotné ženy, a ako môžu prispieť ich mužskí kolegovia? Úspešné ženské líderky na podujatí ekvalIT nám pomocou svojich príbehov dokážu, že možné je všetko. Treba len chcieť!

Spíkri podujatia

Aj tento rok prijali pozvanie do diskusie zaujímavé osobnosti z rôznych oblastí. O svojich životných príbehoch rozprávali veľvyslankyňa SR v Egypte Lenka Miháliková, neurogentik Tomáš Eichler či Andrea Ubrežiová, ktorá má na starosti zlepšovanie digitálnych služieb štátu. Mirka Uhnak je podnikateľka s vášňou pre technológie a vzdelávanie, pohľad profesionálneho vyjednávača prinesie Viktor Kostický.

Zaujímavý program

Prečo ešte aj dnes musia ženy o úspech bojovať oveľa viac ako ich mužskí kolegovia? Prečo stále vnímame rozdiely v zasadačkách aj na výplatných páskach? Aký recept na úspech majú ambiciózne ženy s výsledkami na Slovensku, a dá sa vôbec naša situácia porovnať s krajinami ako Egypt? Ako môžeš byť úspešná aj Ty a ísť si za svojimi cieľmi? Príď sa pozrieť na ekval IT a dozvieš sa viac.

Predstavenie podujatia

Z poslancov Národnej rady Slovenskej republiky je len každá piata žena. V sektore informačných technológií v našej krajine dokonca na jednu dámu pripadá až šesť mužských kolegov. Podľa Európskeho štatistického úradu ešte aj dnes ženy v únii dostávajú za tú istú prácu v priemere o 18 percent nižšie ohodnotenie ako ich mužskí kolegovia. Na Slovensku sú rozdiely v platoch žien a mužov takmer tretinové.

Ako to, že ešte aj dnes pretrvávajú takéto rozdiely? Prečo ešte aj v súčasnosti majú ženy oveľa ťažšie podmienky, keď sa rozhodnú ísť za svojimi životnými a kariérnymi snami? Súvisí to s predsudkami, negatívnym postojom „mužského“ sveta, či treba hľadať odpoveď aj v zákutiach ženskej duše? Ako s predsudkami bojujeme na Slovensku, a čo sa môžeme naučiť za hranicami? Čo môžu pre lepší svet urobiť samotné ženy, a ako môžu tomuto lepšiemu svetu pomôcť aj ich mužskí kolegovia?

O týchto výzvach, problémoch, ale aj pozitívnych príkladoch a dobrých riešeniach sa budeme rozprávať na podujatí ekval IT v bratislavskom ateliéri Svetlík v štvrtok 11. mája 2023 o 13:00. Ak Vás táto téma zaujíma a aj Vy sa chcete pripojiť do diskusie, srdečne Vás pozývame na live stream!

Ak by ste mali záujem zúčastniť sa aj osobne, je k dispozícii obmedzený počet miest. Kontaktujte nás na maili: konferencia @ ekvalit.sk

1

Viktor
Kostický

3

Tomáš
Eichler

4

Andrea
Ubrežiová

5

Mirka
Uhnak

6

Anka Záhorčáková

Ekval IT program
11. mája 2023

13:00

Anka Záhorčáková

Ambasádorka pre ženy v IT a obchodná riaditeľka DITEC

Ženy pre ženy aj v IT 

Výrobcovia softvéru rozoznávania hlasu navrhujú veľmi často svoje systémy tak, že rozoznajú spoľahlivo mužský hlas. So ženským majú problém. Predstavte si, že ústne pokyny softvéru vo Vašom aute môžete dávať buď pomocou spolusediaceho manžela či partnera alebo viacnásobným opakovaním príkazu so snahou napodobniť mužskú reč. Zdá sa Vám to zvláštne? Ako by sa v opačnej situácii cítili muži? Žeby sme si my v IT nahovárali, že ženy berieme s otvorenou náručou? Ide len o pracovné miesta? Sú ženy neviditeľné? Aj o takýchto situáciách Vám povie Anka Záhorčáková. A zároveň sa na to pozrie očami príležitostí, ktoré nedostatok pomôžu premeniť na zlepšenie života spoločnosti.

13:25

Lenka Miháliková

Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa SR v Egypte

Ako sú na tom ženy v Egypte?

Diplomacia bola, podobne ako svet informačných technológií tiež donedávna považovaná za doménu
mužov. Zastúpenie žien v diplomacii sa postupne zvyšuje, vrátane na veľvyslaneckých pozíciách,
dokonca v regiónoch, kde to doposiaľ nebolo zvykom a kde je pohľad na rovnosť príležitostí odlišný
od nášho vnímania. Veľvyslankyňa Lenka Miháliková priblíži pohľad na problematiku žien v Egypte
a na Blízkom východe a podelí sa o svoje skúsenosti z práce medzinárodných organizácií pri tvorbe
politík, globálnych štandardov a noriem pre posilnenie postavenia žien vo svete.

13:50

Tomáš Eichler

Vedec a neurogenetik

Ako si vyspať a vymeditovať zdravú produktivitu 

Pre výzvy dnešného dňa je dôležité mať oddýchnutú hlavu. Ako vlastne funguje ľudský mozog, a čo nám o ňom môže povedať skúmanie červov? Sú vlastne nejaké rozdiely medzi ženským a mužským mozgom? Prečo potrebujeme spánok a prečo je dôležitý pre naše gény? Ako nám pre zvýšenie mentálneho výkonu aj celkovej pohody môže pomôcť meditácia? Vedeli ste, že spánok „omladzuje“? Zdravý kvalitný spánok aj meditácia vedia spomaliť vekom podmienené skracovanie našich chromozómov. Tomáš Eichler vysvetlí, ako meditovať vedecky.

14:15

Viktor Kostický

Profesionálny vyjednávač a konzultant obchodu

Ako si vedieť vypýtať výplatu, ktorú si zaslúžim a ako ju aj získať

Jedná sa o súbor návodov zo sveta vyjednávania, psychológie a rozličných modelov správania a
znalosti interného procesu najímania zamestnancov. S tým súvisia aj metódy, ako získať vo
vyjednávaní väčšiu sebadôveru, bez toho aby som zvyšoval riziko odmietnutia. Tieto postupy sú v
správnych momentoch prispôsobené na základe vedeckých poznatkov na dámske publikum.

14:40

Andrea Ubrežiová

Manažérka MIRRI

Všetko sa dá, keď to naozaj chcete

Úspešná kariéra nemusí byť lineárna, tak ako to platilo pre generácie našich rodičov. Vplývajú na to aj rýchlo meniace sa pracovné prostredie a technológie. Dôležité je vedieť využiť schopnosti, ktoré
máme. Andrea Ubrežiová rozbehla kariéru v IT po ôsmich rokoch v marketingu bez akéhokoľvek
technologického zázemia. Je kľúčom k úspechu otvorenosť a chuť sa rozvíjať? Akú úlohu v tom zohráva pomoc komunity? Andrea porozpráva aj o tom, aká dôležitá je zvedavosť, otvorenosť.

15:05

Mirka Uhnak

Podnikateľka s vášňou pre vzdelávanie a technológie

Kde sa berie strach z technológií?

S informačnými technológiami sú spojené mnohé predsudky – od spoločenských, kulturálnych, cez
rodinu, výchovu či komplexnosť technológií a rýchlosť s akou tech trendy napredujú. Mirka vysvetlí,
ako sa snažia s týmito obavami pracovať v Mini Tech MBA a ako sa usilujú o to, aby sme vnímali
predovšetkým príležitosti a pozitíva, ktoré nám svet technológií ponúka. Cez jej príbeh a príbeh
absolventiek programu Min Tech MBA ukážeme, ako nám odbúranie strachu dokáže otvoriť myseľ a
priniesť kariérne naplnenie.

Miesto konania

Atelier Svetlik, Bratislava
zobraziť mapu
11. mája 2023 o 13:00

Citát

„Ak zahodíme predsudky a vytvoríme viac priestoru pre diverzitu, na konci dňa sa to prejaví v lepšom biznisovom prostredí, nasledovanom spokojnejšími zákazníkmi, kvalitnejšími produktami a šťastnými ľuďmi na všetkých stranách.“

Anka Záhorčáková, Ambasádorka pre ženy v IT a obchodná riaditeľka DITEC

Organizátor

DITEC, a.s.
www.ditec.sk

Viktor Kostický

je profesionálny vyjednávač a konzultant obchodu. Špecializuje sa na situácie, pri ktorých vyjednáva v mene klienta, prípadne pripravuje klientov na zásadné vyjednávacie prípady. Obchodu sa venuje širokospektrálne. Obe tieto oblasti, vyjednávanie a obchod školí aj ako lektor. Popri tom sa venuje aj svojej menej tradičnej záľube: Pomáhaniu ženám v získaní vyšších výplat v zamestnaní. Túto tému rozvíja cez rôzne organizácie zamerané na dámske publikum. Okrem toho pravidelne publikuje odborné články hlavne vo Forbese.

Lenka Miháliková

je absolventkou Fakulty elektrotechniky a informatiky STU a Ústavu medzinárodných vzťahov Univerzity Komenského v Bratislave. Po krátkom pôsobení v súkromnom sektore, začala v januári 1996 pracovať na Ministerstve zahraničných vecí SR. Zastávala mnohé významné pozície na Slovensku, zastupiteľských úradoch v Londýne aj v New Yorku, kde pôsobila aj v OSN. Od marca 2022 je mimoriadnou a splnomocnenou veľvyslankyňou SR v Egypte. Je vydatá, má dvoch synov.

Tomáš Eichler

Tomáš Eichler je slovenský vedec a neurogenetik, doktorand na Viedenskej Univerzite. Venuje sa štúdiu spánku. Vedie vedeckú komunikáciu biotechnologickej firmy VelaLabs vo Viedni. Príležitostne pracuje ako odborný konzultant a lektor na klinike celostnej pohybovej a preventívnej medicíny Aura Medica v Bratislave. V rámci svojej vedeckej práce objasnil mechanizmy spánku a prebúdzania sa vo Výskumnom ústave molekulárnej patológie (IMP) a v Inštitúte Konrada Lorenza pre výskum evolúcie a poznania (KLI) vo Viedni. Výsledky tohto výskumu publikoval s kolegami v prestížnom vedeckom časopise Science. Ako prvý Slovák získal tieto prestížne medzinárodné ocenenia: viedenského Biocentra za vedu a umenie a významné štipendiá od Boehringer Ingelheim Fonds a od KLI. Píše vedecké a populárno-náučné články, venuje sa popularizovaniu vedy, meditácie a kritického myslenia. Pravidelne vystupuje v médiách a prednáša na odborných konferenciách a univerzitách. www.tomaseichler.com
 

Andrea Ubrežiová

sa spočiatku venovala organizovaniu veľtrhov v Európe a Ázii. Až neskôr sa rozhodla pre zmenu kariéry a IT sektor. V roku 2021 ju vietor zavial späť na Slovensko, kde odvtedy pracuje na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na oddelení produktového manažmentu. Momentálne sa naplno venuje rozvoju nových digitálnych produktov a zlepšovaniu kvality existujúcich digitálnych služieb pre občanov Slovenska.

Mirka Uhnak

je podnikateľka s vášňou pre vzdelávanie a technológie. Založila Mini Tech Institute, aby motivovala ľudí objavovať informačné technológie a kariérne príležitosti v technologickom sektore. Mirka stojí na čele Mini Tech MBA, vzdelávacieho programu zameraného na IT, ktorý bol vytvorený špeciálne pre ženy. Vyštudovala strategický manažment na Fakulte managementu Univerzity Komenského. V štúdiu pokračuje ako PhD. kandidátka, vo výskume sa venuje diverzite v digitálnom podnikaní.

Anka Záhorčáková

je obchodná riaditeľka spoločnosti DITEC a ambasádorka pre ženy v IT. V oblasti informačných technológií pôsobí tridsať rokov. Ako žena – manažérka v oblasti informačných technológií vie, že IT je dnes nielen u nás považované za „mužský svet“, a pre ženy je presadenie sa oveľa ťažšie. Práve preto je pre ňu dôležitá okrem biznisových výziev a trávenia času s najbližšími aj podpora žien v IT.

Aneta Parišková 

je slovenská televízna moderátorka, podnikateľka, pedagogička a mama troch synov. Aktuálne pôsobí ako moderátorka Novín televízie JOJ. Je trojnásobnou držiteľkou titulu Osobnosť televíznej obrazovky  (OTO), štvornásobnou víťazkou ankety Televízna osobnosť Markízy. Žije striedavo v  Bratislave, kde okrem iného riadi vlastnú súkromnú škôlku, a v Spojených štátoch amerických.